Чому виникає алергія

28 січня 2019 р.

Алергія - це, звичайно, захворювання не рідкісне. Від різних видів та проявів алергії страждає кожен третій.

У останні років 20 кількість страждаючих на всілякі алергії зростає особливо швидко.

Міжнародне дослідження (ISAAC) показало, що частота алергічних ринітів становить 20-25% від популяції, і в останні 25 років вона зросла втричі.

Зростання алергічних захворювань по всьому світу пояснюється кількома факторами, серед яких важливу роль відіграють фактори довкілля та зміна поведінки та звичок самих людей. Цей факт відповідає на запитання, чому частота алергії різна у різних країнах і навіть у різних містах.

 

Термін "алергія" використовується для невиправдано сильної реакції організму на якусь речовину, що надходить ззовні. Людський організм має сильну систему захисту від зовнішніх агресивних факторів - імунної системи. Чужі речовини – антигени – при потраплянні всередину організму, провокують реакцію імунної системи, яка починає виробляти спеціальні антитіла для нейтралізації даного антигену. Ця реакція необхідна у випадках, як потрапляння в організм вірусу чи інфекції. У разі алергії імунна система починає активно реагувати на речовини, нешкідливі для звичайної людини, звані алергенами.

 

Ця гіперчутливість спричиняє ланцюг реакцій у внутрішніх органах і тканинах тіла, у яких виникає запалення, та якщо з клітин , званих "опасними клітинами" , виділяється деяка речовина -гістамін. Саме він викликає клінічні прояви алергії. Вони можуть бути різними у різних людей, тому іноді розцінюються як різні захворювання.

 

Таким чином, пацієнт з алергією - це людина, що біологічно чутлива до певних алергенів, з певними симптомами, які виникають періодично або виявляються постійно.

 

Стати алергіком може будь-хто й у будь-якому віці. Однак ризик збільшується, якщо в сім'ї вже хтось страждає на алергію. Таких пацієнтів називають хворими атопічними.

 

Якщо ж ні у кого з ваших родичів немає алергії, то ризик її розвитку у вас становить від 5 до 15%. Однак, якщо ваші батьки алергії, то ймовірність виникнення алергії у вас збільшується до 40-60%, і навіть доходить до80%, якщо у них один і той же тип алергічної реакції.

 

Різних типів алергічних реакцій дуже багато. Вони різняться тим, у яких органах вони з'являються. Але всі клінічні прояви мають загальну природу – гіперчутливість до деякого алергену.

 

Інший спосіб класифікації алергії – залежно від причини алергічної реакції.