Атопічний дерматит у дітей

28 січня 2019 р.

Атопічний дерматит - найчастіше захворювання шкіри у дитячому віці. Хронічне стадійний перебіг дерматиту, болісний свербіж, що супроводжує захворювання, порушення сну доставляють страждання дитині та батькам і надають несприятливий вплив на емоційно-психічний та фізичний розвиток дітей.

 

Великих труднощів зазнають практичні лікарі при лікуванні таких хворих. Проведена традиційна терапія нерідко дає лише тимчасове поліпшення, а вплив численних несприятливих чинників, яких, часом, неможливо захистити дитини, веде до загострення шкірного процесу формування хронічного захворювання.

Патологічні зміни в шкірі при атопічному дерматиті слід розглядати як результат складної поєднаної патології органів травлення, ендокринних залоз, нервової та імунної систем, а також метаболічних порушень.

Шкіра, як важливий орган, забезпечує захист та взаємозв'язок внутрішнього середовища організму із зовнішнім середовищем, у дітей є більш реактивною порівняно з дорослими. Шкірні прояви алергії є найпоширенішими у дітей раннього віку. Останнім часом відзначається ранній розвиток хвороби - практично з народження і важка поширена форма.

 

Атопічному дерматиту можуть супроводжувати й інші симптоми: дратівливість, стомлюваність, шлунково-кишкові коліки, набряки, підвищення ваги, нудота, блювання, діарея, біль у суглобах, закладеність носа, кропив'янка, набряк Квінке.

 

У зв'язку зі складністю етіології та патогенезу, лікування атопічного дерматиту також становлять великі труднощі. Традиційна медицина використовує для лікування атопічного дерматиту гормональні мазі та антигістамінні препарати другого покоління — блокатори Н1 гістамінових рецепторів, стабілізатори мембран опасистих клітин. Ці методи лікування по суті є "пригнічуючими", а не методами, які адаптують організм дитини і покращують її захисні та функціональні можливості.

 

Ще лікар давнини Гіппократ говорив, що якщо лікувати шляхом усунення симптомів хвороби, це означає нашкодити хворому. «Усунувши симптоми, ми зруйнуємо рефлекс». І дійсно, часто після проведеного лікування симптоми захворювання повертаються знову. Можливий також перехід атопічного дерматиту в інше алергічне захворювання чи формування кількох алергічних захворювань: алергічний риніт, поліноз, бронхіальна астма та ін.

 

Так як атопічний дерматит є причиною захворювання, то сукупність цих причин і індивідуальна реакція організму можуть давати абсолютно рівні наслідки.

 

Причинами розвитку атопічного дерматиту є:

 

 • Хронічна алергія на основні продукти харчування (молоко, пшеницю, глютен, яйця, птицю, тартразин, тощо), які щодня надходять до організму. Цей висновок є відображенням нового підходу до проблеми лікування цього захворювання, яке до теперішнього часу вважалося невиліковним. Якщо погодитися з таким підходом, то слід, перш за все, зменшити по можливості контакт з алергеном, а потім провести курс лікування із застосуванням біофізичних методів, щоб компенсувати алергію.  
 • Відзначається порушення функцій шлунково-кишкового тракту, пов'язане з його морфофункціональною та імунологічною незрілістю:
  • а) ферментативна незрілість,
  • б) зниження синтезу та секреції IgA секреторного,
  • в) патологія всмоктування (синдром мальабсорбції),
  • г) зниження кислотності шлункового соку,
  • д) дисбактеріоз кишечника,
  • е) приєднання бактеріальної, паразитарної, грибкової інфекції.
 • Порушення регуляторних механізмів обміну речовин виражається порушенням у білковому, вуглеводному, жировому обмінах, а також вітамінного та водно-солоного балансу.
 • Наявність хронічних вогнищ інфекції, зокрема у жовчовивідних шляхах, у носоглотці, що ще більше сприяє зниженню неспецифічних факторів захисту.
 • Порушення вегетативної регуляції. У ранньому дитячому віці відзначається переважання тонусу парасимпатичного відділу. У дітей старшого віку з атопічним дерматитом першому плані виступає симпатикотонія. Іноді відмічається змішаний характер вегетативних дисфункцій. Страждає нейрогуморальне регулювання.

 

Таким чином, ураження шкіри при атопічному дерматиті у дітей і свербіж, що супроводжує їх, має складний і багатофакторний патогенез.

Застосування методу БРТ має високу достовірність у діагностиці харчових, побутових, пилкових, епідермальних алергенів, а також дисбіозу кишечника, гельмінтів, найпростіших, грибків, недостатності мікроелементів та терапевтичну цінність у лікуванні вище перерахованих проблем.